[Kyber Netwok] ZKyber: ZK-Rollups Teknolojisine Dayalı Yeni Bir Merkeziyetsiz Borsa Deneyimi

Ethereum ağı üzerinde daha hızlı ve daha ucuz işlemler gerçekleştirebilmenizi sağlamak için tüm hızımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Kyber’ın ZKyber adlı ile başlattığı ZK-Rollup Ethereum Layer 2 ve DEX yapısını test etmek için zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz!

Rollups alanındaki önceki araştırmalarımıza dayanarak, Ethereum blok zincirinin karşılaştığı belirli zorlukları ele almak ve daha fazla kullanıcıyı Ethereum’a getirmek için ZKyber’ı KyberSwap’ın bir uzantısı olarak geliştirdik. Ethereum’un artan popülaritesi ile birlikte, Ethereum merkeziyetsiz uygulamaları şu anda yüksek gas ücretlerinden ve yavaş işlem hızlarından doğan sorunlar yaşamaktadır. ZKyber, güvenlikten ödün vermeden Ethereum’da alım satımı daha hızlı, daha ucuz ve daha adil hale getiren ZK-Rollup tabanlı bir L2 ölçeklendirme çözümü oluşturmayı hedefliyor.

ZKyber’ın KyberSwap üzerindeki bu demo test ağı; Ethereum’dan 100 kat daha iyi performans sunarken, Ethereum’un merkeziyetsizliğini ve güvenliğini korur ve bir CEX (merkezi borsa) performansına yakındır. ZKyber ayrıca token alım satımını yalnızca 4–8 saniyede gerçekleştirirken, transfer ücretini azaltır ve yaşanan gecikmeleri en aza indirir.

Buna ek olarak ZKyber, DEX alanında ihtiyaç duyulan ön direnci sağlar. ZKyber dahil hiçbir taraf, işlem emri tamamlanmadan kullanıcının işleminin içeriğini öğrenemez. Bu, çeşitli saldırı girişimlerin de önünü alır.

Test Edin ve Kazanın: ZKyber’ı KyberSwap’ta ücretsiz olarak test etmeniz için 50.000$’lık Hediye Kampanyası düzenliyoruz! $KNC ödülleri; alım satım yapan, likidite ekleyen/kaldıran ve testnet L1 tokenı ZKyber’da L2'ye yatırma işlemlerini gerçekleştirenler arasında dağıtılacaktır. Daha fazla ayrıntıya birazdan değineceğiz!

ZKyber Nasıl Kullanılır?

ZKyber’ı Ropsten Testnet ağında denemeye nasıl başlayabileceğinize ilişkin ayrıntılı bir açıklama hazırladık. ZKyber’ın test ağında olduğunu ve Ethereum ana ağındaki fonlarınızı etkilemeyeceğini unutmayın. (Hatırlatma: Test için oluşturulan ağlarda gerçek kripto para kullanılmaz.)

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ZKyber’a hemen erişebilirsiniz:
https://kyberswap.com/zkyber/

Hadi ZKyber’ı nasıl deneyebileceğinizi adım adım inceleyelim:

1. Cüzdanınızı Bağlayın

ZKyber’ı kullanmaya başlamak için önce cüzdanınızı (Metamask en çok kullanılan cüzdan seçeneneğidir) bağlamanız gerekir.

Cüzdanınız bağlandıktan sonra, “Ropsten Test Ağı”nda değilseniz, lütfen test ağına geçin.

Not: Ropsten, projelerin ana Ethereum ağında başlatılmadan önce geliştirme testi yapmasına olanak tanıyan bir Ethereum test ağıdır.

2. Hesabınızı Onaylayın

Cüzdanınızı bağladıktan sonra ZKyber’ın işlevselliğini test etmeye başlamaya hazırsınız. İlk önce, cüzdanınızı kullanarak hesabınızı onaylamanız gerekecektir.

Not: Aşağıda gösterilen ‘Hesabı Onayla’ ekranını görmüyorsanız, ‘Swap’, ‘Havuzlar’ veya ‘Cüzdan’ sayfasına gidin.

3. Test ETH Token Talep Edin

Cüzdanınızı bağladıktan, Ropsten ağına geçtikten ve hesabınızı onayladıktan sonra; alım satım yapmaya, likidite eklemeye vb. başlayabilmeniz için şimdi test ETH token’lara ihtiyacınız olacak. Test ETH token, gerçek ETH token değildir; testnet’te deneme yaparken transfer ücretlerini ödemenizi sağlayan bir yapıdır.

Test ETH token talep etmek için “Faucet” sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. İsteğinizin işlenmesi ve 0,2 test ETH token’ın L2 blok zincirindeki hesabınıza aktarılması 5 dakika kadar sürebilir.

“Cüzdan” sayfasını ziyaret ederek L2 hesabınızdaki test ETH bakiyesini kontrol edebilirsiniz.

Test ETH token sahibi olduğunuzda; alım satıma, likidite eklemeye… hazırsınız.

Not: Test ETH token için yalnızca 24 saatte bir talepte bulunabilirsiniz. Ayrıca cüzdan başına 0,2 test ETH token sınırı vardır.

4. Test ETH Token Yatırın

Cüzdanınızı bağladıktan, Ropsten ağına geçtikten ve hesabınızı onayladıktan sonra; alım satım yapmaya, likidite eklemeye… başlayabilmeniz için test ETH token’lara ihtiyacınız olacağından bir önceki bölümde bahsetmiştik.

Faucet işlevimizi kullanarak bazı test ETH tokenleri için talepte bulunabilirsiniz.

L2 hesabınıza test ETH token aktarmak için başka bir seçenek de token’ları L1 hesabınızdan L2 hesabınıza yatırmaktır. Bunu yapmak için öncelikle Ropsten test ağındaki L1 hesabınızda test ETH token talep etmeniz gerekecek. Ropsten ağındaki L1 hesabınıza test ETH token gönderilmesini talep edebileceğiniz birçok çevrimiçi faucet bulunmaktadır.

Örneğin:

Ropsten ağındaki L1 hesabınızdan test ETH token temin ettikten sonra, “Cüzdan” sayfasına gidebilir, “Para Yatır”a tıklayabilir ve yatırmak istediğiniz test token miktarını seçebilirsiniz.

Token varlıklarının L1'deki hesabınızdan L2 blok zincirindeki hesabınıza geçmesi 5 dakika kadar sürebilir.

5. Token Takası (Al-Sat)

Artık L2 cüzdanınızda test ETH token olduğuna göre, test ETH’inizi diğer token’lar ile değiştirebilirsiniz.

“Takas” sayfasına gidin ve takas etmek istediğiniz token’ları seçin.

Takas başarılı olduğunda, “Cüzdan” sayfasında token bakiyenizi görebileceksiniz.

6. Likidite Ekleyin

Havuzlara likidite eklemek için “Havuzlar” sayfasını ziyaret edebilir ve token’larınızı yatırmak istediğiniz havuzu seçebilirsiniz.

Hatırlatma: Bir havuza likidite eklemeden önce, havuzdaki her iki token’a da ihtiyacınız olacak. ‘Takas’ sayfasında işlem yaparak gerekli token’ları alabilirsiniz.

Likidite eklemeye hazır olduğunuzda, “Ekle” botonuna tıklayın, sağlamak istediğiniz 2 token miktarını seçin ve “Likidite Ekle”ye tıklayın.

İşlem başarılı olduğunda, ‘Cüzdan’ sayfasında likidite havuzu token bakiyenizi görüntüleyebilirsiniz.

7. Likiditeyi Kaldırın

Bir havuzdan likiditeyi geri çekmek istediğiniz zaman, “Havuzlar” sayfasını ziyaret edebilir ve likiditenizi çekmek istediğiniz havuzu seçebilirsiniz.

‘Kaldır’ düğmesine tıklayın, kaldırmak istediğiniz likidite havuzu token (LP) yüzdesini veya miktarını seçin, sonrasında Likiditeyi Kaldır’a tıklayın.

İşlem başarılı olduğunda, token bakiyenizi “Cüzdan” sayfasında görüntüleyebileceksiniz.

8. Hesap Etkinliğini İzleyin

L2 hesabınızla ilgili aktivite ve bakiyeleri takip etmek isterseniz, ‘Cüzdan’ sayfasına gidebilirsiniz.

‘Cüzdan’ sayfasında, L2 hesabınızda yaptığınız para yatırma, alım satım, likidite ekleme/çıkarma ve yaptığınız çekim işlemleri de dahil olmak üzere tüm işlemlerinizi görebilirsiniz.

9. L2 Blok Zincirini Keşfedin

L2 blok zincirindeki işlemleri ve etkinlikleri keşfetmek isterseniz, “Explorer” sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bireysel işlemler hakkında daha fazla bilgi almak için bloklara tıklayabilirsiniz.

10. Test ETH Token’ları Geri Çekin

Test ETH token’ları L2 blok zincirindeki hesabınızdan L1 blok zincirindeki hesabınıza çekebilirsiniz.

“Cüzdan” sayfasını ziyaret edin ve “Withdraw (Çekim)” butonuna tıklayın. Çekmek istediğiniz test ETH token miktarını seçin, withdraw butonuna tıklayın ve işlemi onaylayın.

Not: ZKyber hala deneysel bir ürün olduğundan, L2'den L1'e token çekiminin işlenmesi uzan zaman alabilir.

50.000$ Değerinde Hediye

Kullanıcıların ZKyber’ı KyberSwap’ta 31 Ocak 2022'ye kadar denemeleri için 50.000$’lık bir hediye kampanyası düzenliyoruz! Siz de ZKyber’ı ücretsiz olarak test ederek ödül havuzundan payınızı alın ve KNC kazanın! ?

Kullanıcılar hem ZKyber’da hem de KyberSwap’ta aşağıdaki etkinlikleri başarılı bir şekilde gerçekleştirdikleri takdirde ödül almaya hak kazanacaklardır. ⬇️

ZKyber’da Yapmanız Gerekenler

Ropsten test ağında aşağıdakilerin en az 2‘sini tamamlamalısınız:
1. Token Takası
2. Likidite Ekleme veya Kaldırma
3. Ropsten Testnet L1'den ZKyber L2'ye Token Yatırma

VE

KyberSwap’ta Yapmanız Gerekenler

  • KyberSwap’ın desteklediği HERHANGİ bir ağda (Ethereum, Polygon, BSC, Avalanche, Fantom, Cronos) son tarih öncesi ⬇️ en az 1 işlem yapın veya likidite ekleme işlemini yapmış olun.

Son tarih: 31 Ocak 2022, 18:59 (TSİ)

Kazanılan tüm KNC ödüllerinin KyberSwap’ta talep edilmesi gerekecektir. Ödüllerin nasıl talep edileceğine ilişkin ayrıntılar yakında paylaşılacak; lütfen takipte kalın.

ZKyber, KyberSwap üzerinde hala deneysel bir test aşamasındadır. ZKyber’ın kullanıcılara nasıl yardımcı olabileceği; çok daha hızlı performansı ve güvenliği artırıcı özellikleriyle Ethereum ekosistemine nasıl katkıda bulunacağı konusunda sizden geri bildirim almayı bekliyoruz.

Lütfen Discord veya Forum sayfalarımızdan ZKyber’ı nasıl geliştirebileceğimizi düşündüğünüzü bize yazın veya bu geri bildirim formunu doldurun.

Ethereum ağında daha hızlı ve çok daha az masraflı bir deneyim yaşarken sizlere iyi eğlenceler diliyoruz!

Kyber Network Hakkında

Kyber Network, DeFi için sürdürülebilir bir likidite altyapısı sağlamayı hedefliyor. Bir likidite merkezi olarak Kyber; Dapps, toplayıcılar, DeFi platformları ve bireysel kullanıcılara en iyi oranları sağlamak için çeşitli protokollerden ve kaynaklardan gelen likiditeyi birleştirir. (KyberSwap gibi)

Kyber Network’e herkes likidite katkısında bulunabilir. Kyber, likidite ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı protokollere entegre edebilir. Geliştiriciler Kyber’ı kullanarak anında token takas hizmetleri, ERC20 ödeme akışları ve finansal DApp’ler dahil olmak üzere yenilikçi uygulamalar geliştirebilirler ve bu da herhangi bir token’ın istenilen her yerde kullanılabilir olduğu bir dünya oluşturmaya yardımcı olur.

Kyber, 100'den fazla entegre projeye güç veriyor ve kuruluşundan bu yana 7 milyar ABD dolarının üzerinde işlemin gerçekleştirilmesini sağladı.

Türkiye Topluluğumuza Sosyal Medyadan da Ulaşın ⬇️

?? Twitter | Telegram | Discord (TR Kanalı Var)

? Global: Twitter(Kyber Network)| Twitter(KyberDAO) | Telegram ⭐

Discord | Website | Forum | Blog | Twitter | Reddit | Facebook | Developer Portal | Kyber Tracker | KyberWidget Generator | Github | KyberDMM | KyberDMM Docs


ZKyber: ZK-Rollups Teknolojisine Dayalı Yeni Bir Merkeziyetsiz Borsa Deneyimi was originally published in Kyber Network on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.>> View on Kyber Netwok

Join us on Telegram

Follow us on Twitter

Follow us on Facebook

You might also like

LATEST NEWS

LASTEST NEWS