<

[Kyber Netwok] Kyber DMM Beta Yayında!

Dünyanın ilk Dinamik Piyasa Yapıcısı: Daha fazla esneklik ve yüksek sermaye verimliliği ile otomatikleştirilmiş pazar oluşturma fırsatı sunar

30 Haziran 2021'den İtibaren Kyber DMM Polygon’da Çalışmaya Başlayacak, Ayrıntıları Buradan Okuyabilirsiniz!

Aylar süren kapsamlı araştırmalardan sonra, uzun süredir beklenen Kyber Dynamic Market Maker (DMM) protokolünün ana ağ beta sürümünü açıklamaktan büyük heyecan duyuyoruz! Bugünden itibaren, herhangi bir likidite sağlayıcısı, fonlarını Kyber DMM havuzlarına ekleyerek; sahip olduğu token’ları en iyi şekilde kullanabilirken, herhangi bir alıcı da (örneğin, Dapp, toplayıcı uygulamaları veya son kullanıcılar) bu likiditeye erişebilecek.
Kyber, daha önce DeFi’de ilk likidite toplama protokolünü ve profesyonel piyasa yapıcılarına hitap eden KyberPRO çerçevesini kurdu. Kyber DMM, bireysel likidite sağlayıcıları ve token ekipleri için özel olarak tasarlanmış yeni bir likidite protokolüdür ve Kyber 3.0 likidite merkezinde başlatılacak birçok yeni protokolden ilkidir.
Bu lansman; açık, izinsiz likidite katkısının son derece yüksek sermaye verimliliği ve ilk kez esneklikle birleştiği DeFi için yeni bir döneme işaret ediyor. Kyber DMM’nin avantajlarına birlikte bakalım:

 1. MM’lere kıyasla mümkün olan en yüksek sermaye verimliliği ve son derece güçlendirilmiş havuzlar.
 2. Yüksek sermaye verimliliğinin getireceği daha düşük ticaret kaybı.
 3. Likidite sağlayıcıları için getirileri optimize etmek ve impermanent loss etkisini azaltmak için dinamik ücretler.
 4. Üçüncü taraf veya merkezi oracle riski olmaması

Kyber DMM’yi ilk kez duyuyorsanız, bu video sizi hızlıca konuya dahil edecektir:

https://medium.com/media/6944e95e0dac7b1462832bad06c5effe/href

DMM Beta’ya göz atın: dmm.exchange

Kyber DMM Beta’yı Kullanmak

Kyber DMM beta sürümünü geliştirirken, popüler AMM Uniswap’ın kullanıcı dostu arayüzünden ilham aldık, bu nedenle kullanıcılar token takas ve protokol analiz sayfası gibi belirli işlemleri çok tanıdık bulacaktır. Ancak, aşağıda vurgulayacağımız birkaç önemli farklılık var. Kyber DMM’nin yeni, benzersiz özelliklerini sizlerle buluştururken özel olarak tasarlanması için yakın gelecekte kullanıcı arayüzünde daha fazla yenilik yapmayı planlıyoruz.

Likidite Sağlayıcılar İçin

1. Mevcut Bir Havuza Likidite Eklemek

Likidite eklemek istediğiniz token çiftini seçmeden önce “Havuzlar” sekmesine girerek likidite ekleyebilirsiniz. Bu çift için mevcut havuzların listesi görüntülenir ve her havuzda Havuz, Oran, Likidite, Hacim, Ücret, AMP, 1Y F/L, Benim Likiditem… gibi kategorize edilmiş önemli bilgiler bulunur.

 • Oran: Seçilen havuzdaki token çifti için mevcut oranı gösteriri. Likidite sağlayıcıları bu orana göre likidite eklemek zorundadırlar. Bu oran 50–50'de başlar, ancak işlem havuz üzerinden gerçekleştirildikçe zamanla değişecektir.
 • Likidite: Havuzda bulunan token envanteridir.
 • Hacim (24S): Seçilen havuz üzerinden gerçekleştirilen 24 saatlik işlem hacmidir.
 • Ücret (24H): Seçilen havuz üzerinden gerçekleştirilen işlemlerden likidite sağlayıcıları için 24 saatte toplanan ücretleri gösterir.
 • AMP: Amplifikasyon Faktörüdür. Belirli bir fiyat aralığında daha yüksek AMP, daha yüksek sermaye verimliliği manasına gelir. Bu, aynı likidite havuzu ve ticaret boyutu göz önüne alındığında, Kyber DMM’nin AMM’lere kıyasla çok daha iyi likidite ve kayma sağlayabileceği anlamını taşır. Daha kararlı çiftler için, AMM’lerden potansiyel olarak 100 kat daha iyi olabilir! Daha istikrarlı çiftler için daha yüksek AMP önerilir. Havuz oluşturucuların her havuz için AMP faktörünü önceden ayarlamaları gerekir ve likidite sağlayıcıları daha sonra AMP’ye göre token yatırmak istedikleri havuzu seçebilirler.
 • 1Y F/L: 24 saatlik hacme göre, 1 Yıllık Toplanan Ücretlerin Havuz likiditesine bölünmesidir. Bu metrik, havuzun likidite getirisi olarak da görülebilir.
 • Benim Likiditem: Daha önce likidite eklediyseniz, burada gösterilecektir.
 • Likidite Ekleme: Dinamik ücretler kazanmak için likidite eklemeye başlamak için tercih havuzunun yanındaki + düğmesine tıklayın. Likidite ekledikten sonra, havuz payınızı temsil eden devredilebilir DMM-LP havuz token’larını alacaksınız. Likidite sağlayıcısı olarak kazanılan ücretler, daha sonra likiditenizi geri çektiğinizde otomatik olarak talep edilebilir.
 • Likidite Geçişi: Harici platformlarda (örneğin Uniswap, Sushiswap) bulunan likiditenizi Kyber DMM’ye hızlı bir şekilde taşımak istiyorsanız basit bir likidite geçiş sayfası vardır.

2. Yeni Havuz Oluşturmak

Aynı token çifti için farklı AMP’lere sahip birden çok havuz oluşturulabilir. Yeni bir havuz oluşturmak için “Yeni Havuz Oluştur”a tıklayın. Bir havuz oluşturucu olarak, herhangi bir token çifti için yüksek sermaye açısından verimli likidite katkılarını destekleyen güçlendirilmiş havuzlar oluşturmak için programlanabilir fiyatlandırma eğrinizi, belirli bir büyütme (AMP) faktörüyle özelleştirebilirsiniz.

Eklediğiniz token’ların oranı, bu havuz için başlangıç fiyatını belirleyecektir, bu nedenle token çiftinin piyasa fiyatını göz önünde bulundurarak uygun bir token oranı eklediğinizden emin olun.

Dinamik Ücretler: Her likidite havuzu dinamik ücretleri destekleyecektir. Yüksek piyasa volatilitesi nedeniyle ücretler artar ve alım satım ile hacmi teşvik etmek için düşük piyasa volatilitesi sırasında düşer. Genel olarak bu, likidite sağlayıcıları için potansiyel getirileri optimize eder ve bazı profesyonel piyasa yapıcılarının alım satımlarından daha yüksek gelir elde etmek için çalışma şekilleri ile benzerlikler taşır. Dinamik ücret aralığı (likidite sağlayıcılarına verilen dinamik ücretler), havuz oluşturmak için kullanılan AMP’ye bağlı olarak değişecektir.

Aktif Fiyat Aralığı: Bu, söz konusu likidite havuzundaki token çiftinin aktif/takas edilebilir fiyat aralığıdır. AMP’yi >1 faktörüne yükselttiğinizde, havuz için sermaye verimliliği artar, ancak aktif/takas edilebilir fiyat aralığı da değişecektir ve bu, kullanıcı arayüzünde görülebilir. Fiyat aralığın üstüne veya altına düşerse, havuzun devre dışı kalabileceğini unutmayın. Havuzun AMP = 1 olması durumunda, dinamik ücretlere sahip ancak yükseltme yapılmayan temel bir havuz oluşturmuş olursunuz. AMP = 1 havuzları için etkin fiyat aralığının sınırı yoktur (0 — sonsuz).

Farklı havuzlar oluşturulduktan ve ek likidite sağlayıcıları AMP’yi ve de diğer önemli ayrıntıları kontrol ettikten sonra, token yatırmak istedikleri havuzu seçebilirler.

Trader’lar İçin

Havuzlarından likidite çeken Kyber DMM, herkesin ‘Swap’ sekmesinde tokenlar arasında geçiş yapmasına izin verir. Kyber DMM, mevcut tüm likidite havuzlarından otomatik olarak geçecek ve en iyi fiyata sahip havuzu bulacaktır (bu aynı zamanda ticaret boyutunu da destekleyebilir). İşlemler artırılmış havuzlardan geçerken, yatırımcıların çok daha yüksek sermaye verimliliği nedeniyle daha düşük kaymadan yararlanmaları mümkündür.

DMM Analitik Sayfası

Ayrıca, kullanıcıların mevcut token çiftlerini, mevcut likiditeyi, işlem hacmini ve diğer önemli istatistikleri kolayca takip etmeleri için bir protokol analizi ve izleme sayfası hazırladık.

Kyber DMM ile Geliştirme Üretmek

Geliştiriciler hemen Kyber DMM üzerinde inşa etmeye başlayabilirler! Herhangi bir alıcı, çeşitli havuzlarda bulunan likiditeye erişebilir. Kyber DMM’nin programlanabilir eğrileri ve dinamik ücretleri nedeniyle, likidite sağlayıcıları otomatik olarak daha fazla esneklik, daha yüksek kazanç potansiyeli ve tipik AMM’lerde mümkün olmayan son derece yüksek sermaye verimliliğinden yararlanır.

Tüm DeFi cüzdanlarını, Dapp’leri, toplayıcıları ve son kullanıcıları, anlık ve potansiyel faydaları göz önüne alındığında, likidite ihtiyaçları için DMM’yi entegre etmeye teşvik ediyoruz. Ana Kyber Network likidite uç noktası yerine doğrudan Kyber DMM ile entegrasyon, Dapps’ın potansiyel olarak önemli miktarda gas fee tasarrufu yapmasını sağlar.

Gerekli tüm belgeler burada http://docs.dmm.exchange/ bulunabilir ve discord veya forumumuz aracılığı ile sorularınızı sorabilirsiniz.

Güvenlik Taahhüdü

Kyber, tüm protokolleri ve girişimleri için her zaman yüksek bir akıllı sözleşme güvenliği standardını korumuştur ve likidite altyapısı, 2018'den bu yana binlerce kullanıcı için 5 Milyar Dolara yakın işlem hacmini kolaylaştırmıştır. Yeni Kyber DMM protokolü de aynı şekilde güvenlik ve güvenilirlik düzeyinde olacaktır.

Kod tabanı, kritik sorunlar bulunmadan hem ekip hem de dış denetleyiciler tarafından defalarca gözden geçirilmiş ve denetlenmiştir.

Peki Sırada Ne Var?

Kyber DMM protokolü lansmanına verdikleri destek için tutkulu topluluğumuza çok minnettarız! Lütfen protokolün hala beta aşamasında olduğunu ve mevcut token sayısının başlangıçta düşük olacağını unutmayın. Sorunsuz bir takas, likidite katkısı ve likidite kaynak kullanımı deneyimi sağlamak için kullanıcı arayüzünü ve operasyonları daha da optimize etmek için daha fazla geri bildirim bekliyoruz.

Kyber topluluğundaki herkesin, Kyber DMM’de likiditeyi nasıl artıracağına dair fikirlerinin yanı sıra geri bildirimlerini paylaşmak için gov.kyber.org adresindeki yönetim forumumuza katılmaları teşvik edilmektedir.

Kyber DMM’in gelişmiş esnekliği ve sermaye verimliliği göz önüne alındığında, çok çeşitli DeFi kullanım durumları için yakında kritik bir likidite kaynağı olacağına inanıyoruz. Kyber DMM’in, Kyber Network’ün DeFi için sürdürülebilir bir likidite altyapısı olma yolunda önemli bir bileşen olarak gelişmesini izlemeyi dört gözle bekliyoruz.

Kyber Network Hakkında

Kyber Network, DeFi için sürdürülebilir bir likidite altyapısı sağlamayı amaçlamaktadır. Bir likidite merkezi olarak Kyber, Dapps, toplayıcılar, DeFi platformları ve perakende kullanıcıları gibi alıcılara en iyi oranları sağlamak için çeşitli protokollerden ve kaynaklardan likiditeyi birbirine bağlar.

Kyber Network’e herkes likidite katabilir ve Dapps likidite ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı protokolleri entegre edebilir. Geliştiriciler, Kyber’ı kullanarak anında token takas hizmetleri, ERC20 ödeme akışları ve finansal DApp’ler dahil olmak üzere yenilikçi uygulamalar oluşturabilir ve herhangi bir token’ın herhangi bir yerde kullanılabileceği bir dünya oluşturmaya yardımcı olur.

Türkiye Topluluğumuza Sosyal Medyadan da Ulaşın ⬇️

?? Twitter | Telegram | Discord (TR Kanalı Var)

? Global: Twitter(Kyber Network)| Twitter(KyberDAO) | Telegram ⭐

Discord | Website | Forum | Blog | Twitter | Reddit | Facebook | Developer Portal | KyberPRO | Kyber Tracker | KyberWidget GeneratorGithub


Kyber DMM Beta Yayında! was originally published in Kyber Network on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.

>> View on Kyber Netwok

Join us on Telegram

Follow us on Twitter

Follow us on Facebook

You might also like

LATEST NEWS

LASTEST NEWS